Okusoma, ki sta med seboj praktično poročena – tuna in paradižnik – dodamo še šalico najboljših oliv, kar sem jih imel možnost poskusiti – Elaion, naravne nepasterizirane grške olive v slanici, in čarovnijo v nastajanju združimo na maslu prepraženi čebulici. Raj od omake, pravim vam. Raj! 🙂
Paradižnik je zakon.
Ampak res. Tale njegov likopen – karoten, ki se v njem nahaja – hvalijo še na univerzi Cornell kjer pravijo, da je po moči antioksidativne zaščite več kot sposoben izzvati celo nespornega prvaka – vitamin C.
Ključni podatek je, da kuhanje dejansko poveča količine likopena v paradižnikih in izboljša njegovo biološko razpoložljivost.
Če citiram izsledke študije iz leta 2002, objavljene v Journal of Agriculture and Food Chemistry, se količina cis-likopena (razpoložljivejša oblika) v paradižnikih po 30 minutnem kuhanju na 88°C, zviša kar za 35 %. Ste opazili številko 88? To pomeni pod vreliščem! Raziskave namreč ugotavljajo, da kuhanje na sopari in v manjših količinah vode najbolje ohrani (v nekaterih primerih celo izboljša) razpoložljivost hranil v zelenjavi za razliko od drugih, bolj invazivnih metod, kot so praženje, pečenje, dolgo dušenje (v veliko vode) ter – bog ne daj – cvrtje.
Feelgood tun v paradižnikovi omaki z olivami
- V tem receptu ne bomo ničesar cvrli, le na zmerni temperaturi najprej segreli maslo ghee, dodali nasekljano čebulo in jo v nekaj minutah popražili.
- V tem času položimo velika paradižnika v vročo vodo – zgolj za sekundo, da z njiju odstopi kožica in se lažje olupi (ta korak sicer ni ključen, prepreči pa, da bi se nam nerazkuhan paradižnikov ovoj kasneje med jedjo “vlekel” po zobeh).
- Paradižnik zatem nasekljamo na koščke, ga dodamo k čebuli ter v jed stisnemo strok česna.
- Dušimo tako dolgo, da se poslovi presežek vode in postane omaka primerno gosta.
- Solimo, popramo, premešamo, dodamo šalico narezanih kalamata oliv (na polovice ali četrtinke), kmalu za tem pa še dva lepa, debela in sveža kosa tuna.
- Nadaljujemo s kuho nekaj minut, nato ribo obrnemo, da se v omaki skuha še na drugi strani.
- Če nismo prepričani ali je že pripravljena ali ne, lahko vanjo malo zarežemo in ocenimo, ali je dovolj pečena/surova za naš okus.
- Zelo pomembno je, da tune ne dušimo predolgo, ker bo postala trda in žagovinasta.
- Na koncu, tik preden je tuna nared, v omako vmešamo še nasekljan petršilj.
Ob jedi postrežemo še nekaj surovih izkoščičenih oliv ter prilogo po izbiri oz. okusu. S Špelo, oblikovalko tega recepta, sva izbrala solato iz mladega zelenega stročjega fižola, ker je ravno v sezoni in izjemno okusen. Skuhala sva ga v sopari, na malo vode, potresla z nasekljanim peteršiljem in začinila s soljo, poprom, dobrim oljčnim oljem ter neprečiščenim jabolčnim kisom. Drugi del priloge k jedi je bil še posebej prijeten: kozarček rdečega vina in čudovit pokrajinski razgled.
Mario Sambolec, dr. Feelgood
www.drfeelgood.si