S pomočjo kože lahko zaobidemo prebavo in brez neželenih učinkov magnezij dostavimo čezkožno (oz. topično), naravnost v krvni obrok. Uporaben je tudi lokalno, zgolj na želenem delu telesa, kot je določeno mesto bolečine ali pogostih krčev. Olje magnezija se v obliki spreja uporablja tudi kot deodorant.
Uporaba čezkožnega magnezija v obliki olja, gela, razpršila ali kopeli, je lahko izjemno učinkovit način boja proti pomanjkanju magnezija.
V vseh primerih gre predvsem za magnezijev klorid, ki se zlahka in zelo hitro vsrka skozi kožo.
Kako in koliko? Na kaj bodimo pozorni?
Študije poročajo o zanesljivem zvišanju ravni celičnega magnezija že pri relativno majhnih odmerkih. Priporočen je dnevni nanos 75 mg do 400 mg magnezija – več v primeru pomanjkanja, manj za vzdrževanje zalog. To po navadi pomeni 5 do 30 sprejev ali 2 do 4 žličke magnezijevega gela (kreme), odvisno od proizvajalca in vsebnosti magnezija v izdelku.
Magnezij se skoz kožo vsrka hitro, v nekaj minutah. Najprej ga nanesemo na eno mesto in v manjši količini, da preverimo svojo toleranco. Ko se prepričamo, ga nanašamo širše in na ostale dele telesa.
Pazljivi smo, če:
- Imamo težave z ledvicami, ki so eden izmed ključnih organov za uravnavanje ravnovesja mineralov.
- Imamo nizek krvni pritisk, saj lahko magnezij še dodatno zniža krvni tlak.
- Pri uporabi pomirjeval, ki lahko v kombinaciji z magnezijem preveč sprostijo živčni sistem.
V omenjenih primerih se pred nanašanjem magnezija posvetujte z zdravnikom.
Nanašamo ga lahko v enem odmerku, na primer po vadbi, ali pred spanjem. Na ta način lahko prispeva k sproščanju in regeneraciji, če enkratni odmerek dobro prenašamo. Za vse, ki jim večji odmerki ne ustrezajo je boljša alternativna strategija. V tem primeru dnevni odmerek razdelimo na več delov, ki jih nanašamo čez dan.
Dodatna možnost je tudi kombinacija čezkožnega vnosa in dobro razpoložljivega prehranskega dopolnila, predvsem magnezijevega glicinata. V tem primeru lahko uporabimo manjše odmerke obeh (50 – 100 mg) in se ognemo negativnim učinkom na prebavo, krvni pritisk, ledvice, kožo ter živčevje.
Preberite več o magneziju:
– Magnezij za močne kosti in proti osteoporozi
– Magnezij; za koga in katero prehransko dopolnilo?
Feelgood programi prehranskega svetovanja
Pri Dr. Feelgood smo povzeli desetletje izkušenj v najpomembnejše korake, s katerimi lahko na razumen in sprejemljiv način v vsakdanje življenje uvedete navade, ki vodijo do izpostavljenih ciljev.
- Cilj (shujšati, na primer) in jedilnik (dieta) ne bosta dovolj.
- Da bi dosegli rezultat bo potrebno razviti navade in določene spretnosti.
- Slednje omogoča redna praksa, s smiselnim napredovanjem.
Ponujamo programe:
- Hujšanje in zdravje.
- Preoblikovanje telesa ter šport.
- Podjetni in učinkoviti.
- Prehrana za nosečnice.
- Prehrana otrok.
- Prehrana starostnikov.
Za prijave in več informacij je na voljo elektronski naslov [email protected]
Nenad Kojić in Mario Sambolec,
www.drfeelgood.si